Nominerade till Guldbaggen 2020 – här är hela listan

Den 20 januari är det dags för 55:e upplagan av Guldbaggegalan, som även i år leds av Emma Molin. Idag kom listan på samtliga nominerade. Det är två filmer som ligger bra till att vinna en Guldbagge – dels Levin Akins georgiska drama ”And then we danced” och Mikael Håfströms ”Quick”, som är nominerade i 7 kategorier var. Här är samtliga kategorier och nominerade:

 

Bästa film:

438 dagar

And then we danced

Om det oändliga

Sune – best man

Transnistra

 

Bästa regi:

Levan Akin, ”And then we danced”

Roy Andersson, ”Om det oändliga

Jon Holmberg, ”Sune – best man

Pella Kågerman och Hugo Lilja, ”Aniara

 

Bästa kvinnliga huvudroll:

Pernilla August, ”Britt-Marie var här

Vigdis Hentze Björck, ”Fågelfångarens son

Emelie Garbers, ”Aniara

Sanna Sundqvist, ”Ring mamma!

 

Bästa manliga huvudroll:

Levan Gelbakhiani, ”And then we danced

Jonas Karlsson, ”Quick

Johannes Kuhnke, ”Jag kommer hem igen till jul

Gustaf Skarsgård och Matias Varela, ”438 dagar

 

Bästa kvinnliga biroll:

Evin Ahmad, ”Ring mamma!

Alba August, ”Quick

Sissela Benn, ”Sune – best man

Bianca Cruzeiro, ”Aniara

 

Bästa manliga biroll:

Tomas von Brömssen, ”Sune – best man

David Dencik, ”Quick

Ulf Stenberg, ”Fraemling”

Bachi Valishvili, ”And then we danced

 

Bästa manus:

Levan Akin, ”And then we danced

Roy Andersson, ”Om det oändliga

Lisa Aschan, ”Ring mamma!

Erlend Loe, ”Quick

 

Bästa foto:

Lisabi Fridell, ”And then we danced

Ragna Jorming,  ”Quick

Aril Wretblad, ”Eld & lågor

 

Bästa klippning:

Erika Gonzales, Kristin Grundström och Karolina Bengtsson,”Josefin & Florin”

Rickard Krantz, ”Quick

Anna Eborn, ”Transnistra

 

Bästa kostym:

Margrét Einarsdóttir, ”Eld & lågor

Clinton Booyse, ”438 dagar

Anna Hagert och Anna Karlsson, ”En del av mitt hjärta

 

Bästa ljud/ljuddesign:

Andreas Franck och Fredrik Dalenfjäll, ”438 dagar

Claes Lundberg, ”Josefin & Florin”

Christian Holm och Niklas Skarp, ”Jag kommer hem igen till jul

 

Bästa mask/smink:

Jenny Fred, ”En del av mitt hjärta

AnnaCarin Lock, ”Quick

Madeleine Gaterud och Therese Sandersson, ”Eld & lågor

 

Bästa originalmusik:

Jon Ekstrand, ”438 dagar

Nathaniel Méchaly, ”Eld & lågor

Johan Ramström, ”Sara med allt sitt väsen”

 

Bästa scenografi:

Teo Baramidze, ”And then we danced

Anders Hellström, Frida Ekstrand, Elmström och Nicklas Nilsson, ”Det oändliga

Pater Sparrow, ”Eld & lågor

 

Bästa visuella effekter:

Bert Deruyck och Kaj Steveman, ”Eld & lågor

Torbjörn Olsson, ”438 dagar

Andreas Wicklund, ”Aniara

 

Bästa kortfilm:

”Excess will save us”, regi Morgane Dziurla-Petit

”Ingen lyssnar” av Elin Övergaard

”Psychic” av Tova Mozard

 

Bästa dokumentärfilm:

”Fraemling”, regi Mikel Cee Karlsson

”Josefin & Florin”, regi Ellen Fiske och Joanna Karlberg

Transnistra”, regi Anna Eborn

 

Bästa utländska film:

Kapernaum”, regi Nadine Labaki

Marriage story”, regi Noah Baumbach

Parasit”, regi Bong Joon-ho

 

Guldbaggens publikpris:

Britt-Marie var här

En del av mitt hjärta

Hasse & Tage – en kärlekshistoria

Jag kommer hem igen till jul

Sune – best man